„Wiadomości” poświęciły filmowi pięć minut w niedzielnym serwisie informacyjnym. Oficjalny powód: film dostał „jedną z nagród” Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nieoficjalny? Fala krytyki, która spadła na TVP za ocenzurowanie wystąpienia reżysera filmu. Słów Wojciecha Smarzowskiego nie usłyszeli widzowie TVP Kultura, która z opóźnieniem transmitowała wręczenie nagród 43. FPFF.

- To nie cenzura, a nadgorliwość i głupota. Osoba odpowiedzialna za samowolne wycięcie zdania poniesie surowe konsekwencje. A „wycięte” zdanie dziś w "Wiadomościach” – zapowiedział w niedzielę po południu prezes TVP Jacek Kurski.

Znam wielu księży. To są święci ludzie

- Jest reklamowany jako obrazoburczy film pokazujący kulisy życia polskich księży, jednak zdaniem recenzentów to kolejny atak na Kościół katolicki. Brutalny, ale nieprawdziwy – tak autor materiału Dominik Cierpioł przedstawił film „Kler”.

To jeden z tekstów, do których dostęp mają tylko nasi stali Czytelnicy

Twoje sprawy, nasza praca. Subskrybuj za pół ceny i czytaj Wyborcza.pl

Wyborcza.pl to dziennikarze w całej Polsce. Piszemy o tym, co ważne dla Ciebie, Twojej okolicy, Polski i świata. Zyskaj dostęp do tej codziennej porcji niezbędnych informacji.