W piątek minął oficjalny termin zgłaszania kandydatów na stanowisko RPD. Próbowaliśmy uzyskać ich listę od Andrzeja Grzegrzółki, dyrektora Centrum Informacyjnego Sejmu, ale poinformował, że na nasze pytania nie da dziś rady odpowiedzieć.

Mimo to w dwóch niezależnych źródłach udało nam się potwierdzić, że kandydatką PiS będzie dr Agnieszka Dudzińska, socjolożka związana z Instytutem Studiów Politycznych PAN.

Jej zainteresowania naukowe dotyczą m.in. reprezentacji politycznej i uczestnictwa obywatelskiego, jest też silnie zaangażowana w tematykę wspierania osób z niepełnosprawnościami (aktywnie działała m.in. w stowarzyszeniu Nie-Grzeczne Dzieci), a w latach 2013-14 była wiceprezeską PFRON.

W 2012 r. Dudzińska zdobyła najwięcej głosów czytelników „Gazety Stołecznej” w plebiscycie „Stołek” dla osoby, która robi coś dla innych, co jest godne podziwu. W Warszawie toczyła zwycięską walkę m.in. o mieszkania i szkoły przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Poruszyła niebo i ziemię, by jej dziecko poszło do masowej podstawówki, a nie szkoły specjalnej. Wywalczyła, by do tej szkoły trafiła zagwarantowana prawnie większa subwencja, przetarła szlaki dla innych rodziców. Doprowadziła do tego, że w stolicy powołano komisję dialogu społecznego.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej