- Wizyta poszła idealnie, jestem bardzo zadowolony, to jest wielki sukces prezydenta Andrzeja Dudy - tak prezydencki minister Paweł Mucha zachwalał rano w TVN 24 wtorkowe spotkanie przywódców Polski i USA. Mówił m.in. o trwałym sojuszu polsko-amerykańskim potwierdzonym zarówno wypowiedziami Donalda Trumpa, jak i pisemnym oświadczeniem czy „niezwykłą serdecznością i bardzo dobrą atmosferą tej rozmowy”.

Podczas spotkania podpisana została - zapowiadana wcześniej przez prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego - deklaracja o współpracy strategicznej. Nawiązuje ona do deklaracji o partnerstwie strategicznym podpisanej jeszcze w 2008 r. przez ówczesnego szefa MSZ Radosława Sikorskiego i sekretarz stanu Condoleezzę Rice.

„Szkoda, że pan Duda nie zdobył się na wypowiedzenie tych nazwisk” - skomentował Marcin Bosacki, były rzecznik MSZ i były ambasador Polski w Kanadzie. Na Twitterze zamieścił zdjęcia z podpisywania dokumentu wówczas i teraz, pierwsze nazywając „oryginałem”, drugie - „kopią”. Na jednym Rice i Sikorski stoją, ściskając sobie dłonie. Na drugim - Trump siedzi w fotelu, Duda zaś stoi obok niego z długopisem, lekko pochylając się nad biurkiem, by podpisać dokument. Zdjęcie ukazujące ten moment zamieścił na swoim oficjalnym koncie na Twitterze prezydent USA.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej