W poniedziałek 10 września w czasie inauguracji w Akademii Dyplomatycznej MSZ Jacek Czaputowicz podsumował przeprowadzone zmiany w jego resorcie. Jak poinformował, od czasu zaprzysiężenia rządu Beaty Szydło "niemal w 100 proc." zmieniona została kadra kierownicza MSZ.

Jak podaje serwis internetowy PAP, oznacza to, że wymienionych zostało lub w najbliższym czasie zostanie 86 spośród 101 ambasadorów, z czego 28 od lutego bieżącego roku, kiedy to Czaputowicz zapowiedział zmiany w resorcie. Objęły one także niemal wszystkie ze 111 stanowisk dyrektorów i wicedyrektorów departamentów w resorcie, z czego 46 od lutego.

- Na stanowiskach kierowniczych nie ma obecnie osób - czy to w kraju, czy to na placówkach, które byłyby na listach współpracowników komunistycznych służb albo byłyby absolwentami Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych - podkreślił Czaputowicz. I dodał: - W przypadku dzisiejszej Polski, powiedzmy to wyraźnie, ważne jest także kryterium utożsamiania się z polityką rządu. Są oczekiwania pewnej gwarancji tego utożsamiania się.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej