W taki sposób MON informuje o dymisji poprzedniego szefa Inspektoratu Sił Powietrznych gen. Mirosława Jemielniaka. Powodem miało być wręczenie nagrody „Skrzydlatej Polski” dziennikarzowi TVN.

O dymisji poinformował pierwszy Marek Świerczyński z "Polityki". A potwierdził ją wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Powodem był „interes sił zbrojnych”.

Najprawdopodobniej owym „interesem” było zdarzenie w czasie Święta Lotnictwa, gdy generał wręczył przyznaną przez redakcję „Skrzydlatej Polski” nagrodę Błękitnych Skrzydeł za popularyzację lotnictwa dziennikarzowi TVN Piotrowi Świerczkowi. Świerczek, znawca lotnictwa, w ostatnich latach demontował różnorodne teorie spiskowe na temat katastrofy Tu-154 preparowane przez Antoniego Macierewicza i jego podkomisję.

To już czwarty dowódca sił powietrznych w ciągu trzech lat rządów PiS. W ostatnich miesiącach stan lotnictwa wojskowego radykalnie się pogorszył. Po katastrofie pod Pasłękiem w lipcu tego roku uziemione zostały samoloty MiG-29 i Su-22. To połowa stanu polskich samolotów bojowych. W służbie pozostaje obecnie jedynie 48 samolotów F-16, z których jedna czwarta musi przechodzić przeglądy.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej