W CBA operacja o kryptonimie „Pierwszak” została zarejestrowana 9 grudnia 2013 r. Podstawą wszczęcia działań były „wieloźródłowe informacje od OZI” [osobowe źródła informacji], zaś „rozpracowaniem objęta była grupa osób dopuszczających się zachowań korupcyjnych oraz przekraczających uprawnienia służbowe w celu osiągnięcia korzyści majątkowych”.

„Rozwinął się układ korupcyjny...”

Osoby te to posłowie Andrzej Kosztowniak, wieloletni prezydent Radomia, i Krzysztof Sońta, jego doradca, a także radny Karol Sońta (krewny Krzysztofa) oraz wiceprezydent miasta Igor M. (szwagier Karola). Wszystkich ich korumpować miał Roman S., którego firmy były i są nadal „jednym z głównych wykonawców prowadzonych w Radomiu i województwie mazowieckim robót budowlanych zlecanych m.in. przez urząd miasta”.

W konkluzji materiału CBA sporządzający go funkcjonariusz stwierdza: „Jak ustalono, w Radomiu od ok. 2007 r. rozwinął się układ korupcyjny z udziałem przedstawicieli władz miasta i firm pośredniczących w załatwianiu spraw dla inwestorów w magistracie”. Z analizy wynika, że układ miał podłoże polityczno-rodzinne. Zaangażowani w niego byli działacze PiS, których łączyły więzy pokrewieństwa. I tak jednym z głównych pośredników miał być ojciec radnego Sońty, wiceprezydent M. to zaś jego szwagier.

Pozostało 82% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej