Akcję „Napisz do Pierwszej Prezes SN” zainicjowali w lipcu krakowscy sędziowie. Cel: wesprzeć Małgorzatę Gersdorf, która wbrew prezydenckiej reformie nie odeszła z urzędu i zgodnie z konstytucją chce być pierwszą prezes do 2020 r.

- Na co dzień widzimy nagonkę na prof. Gersdorf, którą urządzają przedstawiciele większości parlamentarnej. Uznaliśmy, że przydadzą jej się słowa wsparcia – mówił o idei akcji sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemar Żurek.„Ja wysłałem. A wy? Może warto pokazać, że wspieramy” – zachęcał kilka dni temu na Twitterze. W tym czasie liczba kartek, które już wpłynęły do Sądu Najwyższego, przekraczała tysiąc.

Pod koniec tygodnia pocztówek było dokładnie 1113. Zdjęcie kartek z ostatnich dni SN opublikował na swoim profilu na FB. – Większość przysłano z najprzeróżniejszych miejscowości w Polsce. Są też kartki od Polaków mieszkających za granicą albo pisane po angielsku. Kartki przysyłały również instytucje i organizacje, np. szef Amnesty International z Belgii – mówi Krzysztof Michałowski z biura prasowego SN.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej