Pierwszych kilkudziesięciu kandydatów ujawniliśmy w czwartek w „Wyborczej”. Po naszym tekście Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała się opublikować nazwiska wszystkich ubiegających się o stanowiska w SN.

Wśród nich jest m.in. Mariusz Muszyński, dubler sędziego i szara eminencja TK. I prokuratorzy „dobrej zmiany” Waldemar Puławski, zaufany Antoniego Macierewicza, oraz Jarosław Duś, dyrektor biura prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego.

W SN chce orzekać założyciel think tanku Ordo Iuris dr hab. Aleksander Stępkowski. W latach 2015-16 był wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie PiS. Kolejny kandydat, prof. UW Jan Majchrowski, ostatnio był szefem powołanego przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zespołu, który miał „przygotować rozwiązanie sporu” wokół TK, ostatecznie przejętego przez PiS. Do SN zgłosił się też dawny dyrektor Biura TK dr hab. Kamil Zaradkiewicz, który stracił stanowisko, gdy zakwestionował ostateczność wyroków Trybunału. Od rządu PiS dostał miejsce w radzie nadzorczej spółki Naftor, obecnie jest dyrektorem departamentu prawa administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Pozostało 85% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej