27 sierpnia kończy się druga i ostatnia kadencja Marka Michalaka na stanowisku rzecznika praw dziecka. Zgodnie z ustawą jego następcę powoła Sejm za zgodą Senatu, na wniosek marszałka Sejmu, marszałka Senatu, grupy co najmniej 35 posłów lub co najmniej 15 senatorów.

Najpierw koalicja kilkudziesięciu organizacji pozarządowych zaproponowała dr Ewę Jarosz, wykładowczynię Uniwersytetu Śląskiego, która przez ostatnie lata była doradczynią Michalaka. Tę kandydaturę poparły PO, Nowoczesna i PSL. Klub Kukiz’15 desygnował Pawła Kukiza-Szczucińskiego, lekarza psychiatrę i pediatrę.

PiS pod koniec lipca zgłosiło kandydaturę dr Sabiny Zalewskiej, wykładowczyni Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. I z racji układu sił w Sejmie to ona ma największe szanse na objęcie stanowiska. W pracy poświęcała się m.in. samotności w małżeństwie i relacjom między małżonkami po odejściu dzieci z domu. O sobie pisze: „Pochodzę z Kotliny Kłodzkiej. Urodziłam się w Ząbkowicach Śląskich, a wychowałam w Kamieńcu Ząbkowickim. Kocham góry. Jestem żoną i matką dwóch wspaniałych córek”. Na Facebooku zarządza stronami: „Centrum Arrupe – formujemy wychowawców” oraz „O relacjach i związkach. Syndrom Pustego Gniazda”.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej