Wniosek taki złożyli senatorowie Bogdan Klich, Piotr Zientarski oraz Aleksander Pociej. Popołudniem prezydencką inicjatywą przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w sprawie ewentualnych zmian w konstytucji zajmą się senatorowie w sali posiedzeń.

Andrzej Duda zapowiedział referendum podczas ubiegłorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W czerwcu ogłosił 15 propozycji pytań, zaś w ubiegłym tygodniu złożył w Senacie wniosek o przeprowadzenie referendum w dniach 10-11 listopada. Pytań ostatecznie ma być 10.

Polacy mieliby odpowiedzieć m.in. na pytania o to, czy chcą pozostawienia obowiązującej konstytucji, wprowadzenia do niej zmian czy uchwalenia zupełnie nowej; opowiadają się za wzmocnieniem roli prezydenta, premiera i Rady Ministrów (w tym drugim przypadku prezydent miałby być już wybierany przez Zgromadzenie Narodowe) czy za utrzymaniem obecnego modelu. Są też pytania dotyczące podkreślenia w ustawie zasadniczej „znaczenia chrześcijańskich źródeł państwowości polskiej oraz kultury i tożsamości narodu polskiego”, zagwarantowania członkostwa w UE i NATO czy programu 500 plus i wieku emerytalnego.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej