W sierpniu kończy się druga kadencja Marka Michalaka, który rzecznikiem praw dziecka był przez dekadę. Swoją działalność w czwartek 6 lipca podsumował już w Sejmie.

Nocnego sprawozdania (debatę rozpoczęto po godz. 22) Michalaka wysłuchiwała tylko garstka posłów opozycji i czterech polityków PiS, którzy nie szczędzili Michalakowi gorzkich i ostrych słów. Zbigniew Dolata twierdził, że RPD nienawidził nauczycieli. Posłowi PiS nie podobała się też współpraca Michalaka z jego rosyjskim odpowiednikiem przy tzw. sprawie niebieskiego wieloryba, czyli samookaleczeń i rzekomych samobójstw wśród rosyjskich nastolatków, o których głośno ubiegłej wiosny było w polskich mediach i szkołach.

Kto zastąpi Michalaka? PiS nie przedstawił jeszcze kandydata, za to własną kandydatkę ujawniła koalicja organizacji pozarządowych – to prof. Ewa Jarosz.

Od początku akademickiej kariery zawodowej związana jest z Katedrą Pedagogiki Społecznej Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wykładała również w innych szkołach wyższych. Jest autorką sześciu książek oraz ponad 160 artykułów naukowych. Zajmuje się prawami dziecka i problemami ich realizacji, rozwojem idei podmiotowości dziecka, obywatelstwem i partycypacją społeczną, a także problematyką przemocy wobec dzieci w różnych środowiskach oraz systemami i międzynarodowymi standardami ochrony dzieci przed przemocą. Była wielokrotnie nagradzana za działalność naukową, w tym prestiżową nagrodą im. Profesor Ireny Lepalczyk oraz Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Została też uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Od 2011 roku była społeczną doradczynią rzecznika praw dziecka, autorką corocznych raportów diagnostycznych na temat społecznych postaw wobec przemocy w wychowaniu.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej