Ponad 700 stron miał raport, który dla posłów przygotował Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, ale na jego zaprezentowanie dostał tylko kwadrans. 

Najwięcej spraw podejmowanych przez niego w 2017 r. stanowiły działania będące odpowiedzią na skargi związane z prawem dziecka do wychowania w rodzinie - ponad 12 tys. Wiele dotyczyło m.in. orzekania przez sądy z naruszeniem prawa i odbierania dziecka rodzinie biologicznej. Ponad 4 tys. spraw dotyczyło prawa dzieci do życia i ochrony zdrowia.

Niemal 6 tys. spraw dotyczyło praw dziecka do nauki. Wśród wielu z nich Michalak podjął problematykę nadmiernego obciążania uczniów pracami domowymi i skutków reformy edukacji.

PiS: Rzecznik praw dziecka to totalna opozycja

Tych informacji wysłuchała jednak tylko garstka posłów, bo debata o działalności Michalaka i przestrzeganiu praw dziecka rozpoczęła się dopiero po godz. 22, już po czwartkowych głosowaniach. Większość posłów rozjechała się już do domów. W Sejmie pozostali głównie posłowie opozycji, którzy chcieli podziękować Michalakowi za 10 lat pracy, i jedynie czterech posłów PiS.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej