EWA IVANOVA: Czy pan sędzia się czasem boi?

KRYSTIAN MARKIEWICZ, profesor Uniwersytetu Śląskiego, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, największej organizacji sędziowskiej liczącej 4 tys. członków, czyli więcej niż jedną trzecią wszystkich sędziów w Polsce: - Sędzia nie powinien się bać. Bać się powinni ci, którzy łamią prawo, a nie ci, którzy stoją na straży praworządności.

Sędziów, którzy krytykują obecną władzę, spotykają dyscyplinarki, postępowania karne. Prorządowe media wyciągają im kompromaty. Sędziemu Waldemarowi Żurkowi – sprawę alimentów. Sędziemu Piotrowi Gąciarkowi, wiceprezesowi warszawskiej Iustitii – to, że poznał oszustkę przez portal randkowy. Pan może być następny.

– Jak człowiek się boi, to nie działa. Zaczęło się od dyskredytowania naszego środowiska za pomocą kampanii PR, teraz celuje się chirurgicznie w najbardziej niewygodnych. Pseudoafery o sędziach, które preparują przeciwnicy niezależności sądów, czy słynna kampania billboardowa szkalująca sędziów świadczą o bezradności autorów wobec jedności naszego środowiska.

Pozostało 90% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej