„Na podstawie ustawy o SN obwieszcza się, co następuje: liczba wolnych stanowisk sędziego Sądu Najwyższego wynosi 7 w Izbie Cywilnej, 1 w Izbie Karnej, 20 w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i 16 w Izbie Dyscyplinarnej” – czytamy w obwieszczeniu prezydenta.

Andrzej Duda już 29 czerwca przekazał je do publikacji, ale ogłoszenie przez miesiąc wstrzymywało Rządowe Centrum Legislacji, które odpowiada za dzienniki urzędowe wydawane przez premiera. W piątek obwieszczenie wreszcie ogłoszono w „Monitorze Polskim”. Publikacja zbiega się z nadchodzącą czystką najstarszych sędziów SN, którą prezydent zaplanował na 3 lipca. Obsadzenie sądu nowymi osobami będzie drugim – po czystce – etapem wymiany personalnej w najważniejszym sądzie w kraju.

Publikacja obwieszczenia rozpoczęła w piątek nabór kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Chętni mają teraz miesiąc na zgłoszenia. Do obsadzenia na razie są 44 stanowiska. Znalazły się, bo Duda zawczasu zrobił miejsce dla nowych osób i w swojej reformie zwiększył liczbę sędziów SN z 93 do 120, co dało 27 nowych miejsc. Pozostałe to kilkanaście stanowisk, na których były wakaty.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej