22 czerwca, w 77. rocznicę ataku III Rzeszy na ZSRR, na oficjalnym fanpage’u czasopisma „Templum Novum” opublikowano nazistowski plakat propagandowy zachęcający do wspólnej walki z bolszewizmem i nawołujący do kolaboracji z nazistami. „Rocznicowo!” – brzmiał entuzjastyczny komentarz, który wisiał na stronie.

Historyk ze Złotym Krzyżem Zasługi

Kto świętował w ten sposób? „Templum Novum”, w którym publikowano m.in. teksty wybielające belgijskiego oficera SS, a po wojnie neofaszystę i kłamcę oświęcimskiego Léona Degrelle’a, to czasopismo redagowane przez historyka warszawskiego oddziału IPN – dr. Mariusza Bechtę.

Bechta w IPN pracuje od 2007 r. W jego założonym na studiach wydawnictwie Narodowa Scena Rockowa ukazywały się m.in. albumy neonazistowskich zespołów Honor i Konkwista ’88. W 1993 r. na Uniwersytecie Warszawskim Bechta zorganizował akcję solidarnościową z Januszem Walusiem – Polakiem, który zastrzelił Chrisa Haniego, czarnoskórego polityka, lidera Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej i jednego z czołowych przeciwników apartheidu.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej