- Celem przygotowanej przez Prawicę Rzeczypospolitej nowelizacji ustawy o zgromadzeniach jest zapewnienie należytej ochrony prawnej Kościołowi rzymskokatolickiemu, Kościołom i związkom wyznaniowym oraz wiernym tych wspólnot religijnych - tłumaczył w Sejmie wiceprezes Prawicy RP Krzysztof Kawęcki. Sposobem ma być uniemożliwienie zakłócania kultu religijnego poprzez manifestacje o charakterze politycznym.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że „w ostatnim czasie miał miejsce szereg manifestacji pod kuriami biskupimi w Warszawie, Krakowie, Gdańsku czy Toruniu”, co z kolei miało „związek z obywatelską propozycją podniesienia standardu ochrony życia ludzkiego na prenatalnym etapie rozwoju”.

W Sejmie czeka na dalsze prace przygotowany przez fundację Życie i Rodzina projekt ustawy zakazującej aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu albo choroby zagrażającej jego życiu. Episkopat wezwał do przyjęcia ustawy. W związku z tym w marcu odbyły się protesty przed diecezjami i archidiecezjami w całej Polsce.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej