Barski za czasów pierwszych rządów PiS był prokuratorem krajowym i zastępcą prokuratora generalnego.

W 2011 roku startował do Sejmu z drugiego miejsca łódzkiej listy PiS. mandat zdobył, ale nie chciał zrzec się funkcji prokuratora, więc marszałek Sejmu - był nim wówczas Grzechorz Schetyna - wygasił mu mandat poselski.

Obecnie Barski jest w stanie spoczynku (czyli na prokuratorskiej emeryturze), ale jako szara eminencja ma wielki wpływ na to, co się dzieje w prokuraturze. Ponoć sam Jarosław Kaczyński uważał go za wybitnego prawnika i chciał, aby to on stanął na czele Prokuratury Krajowej. Ostatecznie stanowisko dostał jednak Bogdan Święczkowski. Z informacji „Wyborczej” wynika, że Barski w marcu 2016 r. nie chciał żadnego stanowiska, aby nie wiązano jego nazwiska z czystkami i degradacjami, które dotknęły prokuraturę.

Kluczowy doradca Ziobry

Formalnie do dziś Barski nie zajmuje żadnej eksponowanej funkcji. Nasi informatorzy twierdzą jednak, że urzęduje w Alejach Ujazdowskich, gdzie mieści się siedziba Ministerstwa Sprawiedliwości. Jaką funkcję tam pełni? Nasze źródła twierdzą, że jest kluczowym doradcą Zbigniewa Ziobry. – Barski podobno analizuje sprawy nadzorowane przez dawną Prokuraturę Generalną. Akta nadzoru mają wracać z Ujazdowskich z jego uwagami bądź aprobatą – słyszymy od jednego z prokuratorów.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej