Europejska Partia Ludowa (EPL) zrzesza 77 ugrupowań chadeckich i centroprawicowych z kontynentu, m.in. niemiecką CDU, włoską Forza Italia, francuskich Republikanów, Platformę Obywatelską oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. To z EPL wywodzi się obecny przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. We wtorek własne ugrupowanie wezwało go do działania.

- EPP wzywa Komisję Europejską do wykorzystania wszystkich instrumentów, w tym Trybunału Sprawiedliwości UE, by upewnić się, że polski rząd wypełnia europejskie prawo i standardy - powiedział we wtorek szef EPL Joseph Daul z francuskiej Unii na rzecz Ruchu Ludowego. Jego słowa cytuje biuro prasowe EPL.

- Niepokojąca sytuacja dotycząca rządów prawa w Polsce od pewnego czasu jest przedmiotem szczególnej troski ze strony EPL i Europy. EPL uważnie śledzi oddalanie się Polski od Unii Europejskiej. Polski rząd podważa słuszne aspiracje polskich obywateli zaangażowanych w obronę wartości europejskich i Unii Europejskiej - mówił Daul. - Tym, co budzi nasze obawy, jest zwłaszcza niezależność polskiego systemu sądowniczego, z wyraźnym podziałem władz i kompetencjami sądu wyższej instancji - dodał.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej