Rozpoczęty 18 kwietnia protest osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie zawiesili niespodziewanie w ostatnią niedzielę.

Postanowili opuścić Sejm, mimo że rząd nie spełnił ich podstawowego postulatu, a więc przyznania świadczenia w wysokości 500 zł dla osób z niepełnosprawnościami niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Zamiast tego Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności (daje im m.in. prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych i zakupów w aptekach bez kolejki). A politycy obozu władzy przekonywali, że w ten właśnie sposób odpowiadają na ich potrzeby.

Protestującym udało się jedynie wywalczyć zrównanie renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Sondaż: Rząd źle zareagował na protest

O to, czy rząd odpowiednio zareagował na protest, zapytała Polaków na zlecenie „Faktów” TVN i TVN 24 pracownia Kantar Millward Brown. I jak się okazuje, aż 42 proc. respondentów uważa, że „zdecydowanie nie”, zaś 20 proc., że „raczej nie”. Przeciwnego zdania jest co czwarty badany (zdaniem 13 proc. zdecydowanie dobrze, a według 12 proc. - raczej dobrze). 13 proc. badanych nie ma zdania.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej