Jak informuje „Nasz Dziennik”, taka opinia prokuratora generalnego znalazła się w stanowisku do wniosku Bartłomieja Wróblewskiego (PiS). Z jego inicjatywy w ubiegłym roku ponad stu posłów wystąpiło do TK o uznanie, że jedna z przesłanek zezwalających na przerwanie ciąży jest niezgodna z konstytucją. Chodzi o przypadek ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

„Nie ulega wątpliwości, że chodzi w tym przypadku o dyskryminację bezpośrednią wynikającą z samego przepisu prawa” - pisali we wniosku do TK posłowie.

Aborcja. Wniosek w Trybunale Konstytucyjnym

W cytowanej przez dziennik opinii Ziobro pisze o podstawowym obowiązku „zapewnienia przez Rzeczpospolitą Polską każdemu człowiekowi prawnej ochrony życia, a zatem również w fazie prenatalnej”. Przekonuje, że „słabsza ochrona dziecka nienarodzonego, obciążonego istotnymi wadami genetycznymi lub nieuleczalną chorobą wydaje się być uzasadniona jedynie względami eugenicznymi, co jak już powiedziano, nie znajduje umocowania w Konstytucji”.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej