„Przeciwstawiamy się homofobii, transfobii i bifobii” - obwieścił w czwartek Parlament Europejski na Twitterze. W filmiku zamieszczonym na koncie PE znalazły się hasła: „Homoseksualność nie jest wyborem, homofobia - jest”, „Transfobia powoduje problemy natury psychicznej, bycie osobą transseksulaną - nie”. Zdjęcie wywieszonej na budynku europarlamentu tęczowej flagi zamieścił na Facebooku przewodniczący PE Antonio Tajani.

Wszystko z okazji obchodzonego 17 maja Międzynarodowego Dnia przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Tego dnia przed 27 laty Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła homoseksualizm z listy chorób (wcześniej, jeszcze w latach 70., zrobiło to Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne).

Przeciw wywieszeniu tęczowej flagi w europarlamencie zaprotestował prof. Ryszard Legutko, szef delegacji Prawa i Sprawiedliwości, współprzewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS. Polityk wystosował w tej sprawie nawet do przewodniczącego PE specjalne pismo.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej