„Mazowiecki Wydział Prokuratury Krajowej skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Mateuszowi P. Oskarżony to znany politolog, dziennikarz, pracownik naukowy, były poseł, polityk i przewodniczący partii Zmiana” – poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa.

Akt oskarżenia w piątek wpłynął do Sądu Okręgowego w Warszawie. Złożenie go w sądzie kończy trwające od 2016 roku śledztwo. W maju miną dwa lata, odkąd ABW zatrzymało Mateusza Piskorskiego. Cały ten czas spędził w areszcie.

Dwa wywiady Piskorskiego

Prokuratura oskarżyła Piskorskiego o szpiegostwo, za które Kodeks karny przewiduje karę do 10 lat więzienia. Według śledczych lider partii Zmiana uczestniczył w działalności dwóch obcych wywiadów, chociaż prokuratura nie ujawnia, jaką formę miał ten „udział”.

„Od bliżej nieustalonej daty do 23 października 2015 roku brał udział w działalności wywiadu Chińskiej Republiki Ludowej, skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej” – poinformowali. To jedyne informacje dotyczące rzekomej współpracy z Chińczykami, które ujawniła prokuratura.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej