Opublikowany przez serwis Fakt24.pl sondaż pokazuje, że wspólna lista wyborcza opozycji mogłaby zagwarantować jej zwycięstwo. Na koalicję największych partii opozycyjnych - PO i Nowoczesnej - zagłosowałoby według badania aż 32 proc. ankietowanych. To o 3 pkt proc. więcej niż na rządzące obecnie Prawo i Sprawiedliwość z koalicjantami - Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry oraz Porozumieniem Jarosława Gowina (mają 29 proc.).

Do Sejmu dostałyby się jeszcze tylko dwa ugrupowania: Kukiz’15 oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej. Pierwsza formacja mogłaby liczyć na 10-proc. poparcie, druga - na 7-proc. W ławach poselskich zabrakłoby miejsca dla polityków PSL. Na ludowców chęć oddania głosu deklaruje tylko 3 proc. badanych.

13 proc. zapytanych przez Kantar Public nie wie jeszcze, kogo by poparło.

Kolejny sondaż niekorzystny dla PiS

To pierwszy sondaż, który pokazuje przewagę zjednoczonych partii opozycyjnych, ale kolejny, w którym zmniejsza się dystans pomiędzy obozem władzy a opozycją. Pod koniec marca Millward Brown zapytał Polaków o ich preferencje partyjne na zlecenie „Faktów” TVN i TVN 24. Wówczas chęć oddania głosu na PiS zadeklarowało 28 proc. respondentów. Był to spadek aż o 12 pkt proc. w porównaniu z badaniem z 21 lutego, w którym na Zjednoczoną Prawicę jako swoje ugrupowanie wskazało 40 proc. pytanych.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej