Data: środa po Świętach Wielkanocnych. Zaproszeni na mównicę: Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, oraz premier Mateusz Morawiecki.

Jaka była rola szefów służb w sprawach spółki Srebrna

Wniosek o nadzwyczajne posiedzenie zawiera dwa punkty: informację premiera o działalności najważniejszych osób w służbach oraz informację Ziobry o transferach finansowych i niejasnych powiązaniach między spółką Srebrna a spółkami na Cyprze – mówił szef klubu PO Sławomir Neumann.

PO pisze o licznych doniesieniach medialnych „na temat niewyjaśnionych powiązań obecnego kierownictwa służb specjalnych z tzw. aferą reprywatyzacyjną w Warszawie oraz osobami podejrzanymi o popełnienie na szkodę interesu publicznego przestępstw związanych z reprywatyzacją nieruchomości warszawskich”.

Chodzi o koordynatora ds. służb Mariusza Kamińskiego, jego zastępcę Macieja Wąsika, szefa CBA Ernesta Bejdę i szefa ABW Piotra Pogonowskiego. I o ich rolę w sprawach spółki Srebrna. Zarzuty stawia im Jakub R., b. wicedyrektor stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami, aresztowany rok temu w związku z aferą reprywatyzacyjną. Prokuratura oskarża go o wymuszanie łapówek w zamian za decyzje reprywatyzacyjne.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej