Wiadomość rozesłaną w poniedziałek członkom KRS ujawnił poseł PO Borys Budka, który zasiada w Radzie z ramienia Sejmu. „Na polecenie członka Rady Wiesława Johanna w siedzibie Rady odbędzie się spotkanie członków KRS. Rzecz jasna bez żadnego trybu” – poinformował poseł.

Wiesław Johann jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. W KRS zasiada jako przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy. „Zgodnie z poleceniem sędziego Johanna uprzejmie informuję, że w dniu 4 kwietnia o godz. 11 w siedzibie KRS odbędzie się spotkanie członków Rady” – napisało do członków KRS Biuro Rady. „Proszę o zgłaszanie zapotrzebowania na rezerwację hotelu, jeśli zajdzie taka potrzeba” – czytamy w wiadomości.

Spotkanie to nie posiedzenie

Sędzia Johann nakazał zorganizować spotkanie KRS, chociaż przepisy nie przewidują takiej możliwości.

W ustawie o KRS i w regulaminie Rady nie ma słowa o „spotkaniach”. Zgodnie z prawem „Rada obraduje na posiedzeniach plenarnych” zwoływanych przez przewodniczącego. Gdy przewodniczącego nie ma – a taka sytuacja występuje obecnie – powinna je zwołać pierwsza prezes Sądu Najwyższego. Prof. Małgorzata Gersdorf dotąd tego nie zrobiła, dlatego obsadzona 15 marca przez polityków PiS i Kukiz'15 nowa Rada nie działa, a bez zorganizowania posiedzenia nie można wybrać jej przewodniczącego.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej