Przyjęta przez Sejm we wtorek, a w czwartek - bez poprawek - przez Senat ustawa przewiduje „pozbawienie stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu”. Mogli się tego dopuścić m.in. poprzez walkę z podziemiem niepodległościowym czy wydając rozkazy użycia broni palnej wobec ludności cywilnej. Pozbawienie stopnia wojskowego może się odbyć również pośmiertnie.

Zgodnie z ustawą z urzędu utracą je członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), a więc np. generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak, ale również Mirosław Hermaszewski - pierwszy i jedyny Polak, który poleciał w kosmos. Mimo że - jak relacjonuje - znalazł się we WRON bez swojej wiedzy i zgody.

Jak napisano w uzasadnieniu, nowe regulacje „stanowią wyznacznik sprawiedliwości społecznej w kontekście historycznym” i pozwolą na „zadośćuczynienie społeczeństwu polskiemu” oraz „stanowić będą symboliczne rozliczenie epoki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w której symptomatyczna była kariera wojskowa i polityczna Wojciecha Jaruzelskiego, współpracownika Informacji Wojskowej w okresie stalinowskim”.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej