Dr Adam Puławski, autor dobrze przyjętej w międzynarodowym środowisku naukowym książki „W obliczu Zagłady. Rząd RP na Uchodźstwie, Delegatura Rządu RP na Kraj, ZWZ-AK wobec deportacji Żydów do obozów zagłady (1941–1942)”, został przesunięty z Biura Badań Historycznych do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W praktyce oznacza to odsunięcie go od badań naukowych.

CZYTAJ TEŻ: Wszyscy ludzie Cenckiewicza w Instytucie Pamięci Narodowej

Jak dowiedziała się „Wyborcza”, dyrektor BBH prof. Włodzimierz Suleja, informując dr. Puławskiego o decyzji, zarzucił mu pisanie pod tezę. Nie chciał rozmawiać o recenzjach jego prac, bo „ma wyrobioną własną opinię”. Puławski miał też usłyszeć, że Suleja nie widzi możliwości dalszej współpracy z nim.

130 naukowców w obronie historyka

W obronie historyka stanęło blisko 130 naukowców z Polski i z zagranicy. Apelują o przywrócenie go na poprzednie stanowisko. Pod listem do prezesa IPN dr. Jarosława Szarka, którego autorami są dr Krzysztof Persak, dr hab. Dariusz Libionka i Jakub Petelewicz, podpisało się blisko 130 akademików, w tym prof. Norman Davies, prof. Timothy Snyder (Uniwersytet Yale) oraz prof. dr hab. Marcin Kula (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie).

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej