Kancelaria Sejmu zweryfikowała 17 z 18 zgłoszonych kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Gdy zaakceptuje lub odrzuci ostatniego, rozpocznie się procedura wyboru 15 sędziów KRS przez Sejm.

Głosowanie może się odbyć już pod koniec przyszłego tygodnia. Efekt jest wiadomy: osoby wytypowane przez PiS będą miały większość w Radzie decydującej o nominacjach do wszystkich sądów w kraju.

Prezesi sądów do KRS

Członkiem KRS chce zostać sędzia Maciej Mitera. W lutym Ziobro powołał go na prezesa Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście, wcześniej był na delegacji w ministerstwie. Miterę do KRS zgłosił sędzia Dariusz Drajewicz, który sam też kandyduje, a w zeszłym roku został wiceprezesem Sądu Okręgowego w Warszawie.

Sędzia Rafał Puchalski w resorcie sprawiedliwości był wicedyrektorem departamentu strategii i funduszy europejskich, w lutym dostał stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka jest z kolei szkolną koleżanką Ziobry i bliską współpracowniczką wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. Na początku stycznia została prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie, wcześniej była na delegacji w ministerstwie.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej