BBC informację o pogłębieniu kryzysu w relacjach Polska - Izrael rozpoczyna od opisania ataku na polską ambasadę w Tel Awiwie. Nieznani sprawcy namazali na niej swastyki i wulgaryzmy.

Portal przypomina, że tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki mówił na konferencji w Monachium o „żydowskich sprawcach” Holocaustu. Jego wypowiedź nazywa „kontrowersyjną”.

BBC o ustawie o IPN i wypowiedzi Morawieckiego

BBC cytuje dziennikarza, który zapytał Morawieckiego o to, czy teraz każdy, kto powie, że byli Polacy, którzy brali udział w Zagładzie, zostanie skazany. Morawiecki odpowiedział, że „nie będą karane wypowiedzi, że byli polscy sprawcy, tak jak byli żydowscy, rosyjscy, ukraińscy, nie tylko niemieccy sprawcy”.

Następnie BBC precyzyjnie opisuje polską ustawę o IPN, cytując jej najbardziej kontrowersyjny zapis: „Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech”.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej