25 stycznia o północy upłynął termin zgłaszania kandydatur do KRS-u. Kandydatów może zgłosić dwa tysiące pełnoletnich obywateli, a także dwudziestu pięciu sędziów z wyłączeniem tych, którzy zostali przeniesieni w stan spoczynku. W wyznaczonym terminie wpłynęło osiemnaście zgłoszeń, spośród nich posłowie wybiorą piętnastu sędziów. Centrum Informacyjne Sejmu ujawniło nazwiska jedenastu zgłoszonych sędziów.

Sędziowie z Podkarpacia do KRS-u

W tej jedenastce jest aż trzech sędziów z Podkarpacia.

Sędzia Robert Pelewicz związany jest z Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu. W latach 2010-2016 był jego prezesem. W latach 2013-2015 pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości. Od 2017 r. jest członkiem ministerialnego zespołu do opracowania projektu zmian przepisów prawa karnego wykonawczego.

Sędzia Rafał Puchalski jest od lutego br. prezesem Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Został mianowany przez ministra Zbigniewa Ziobrę na sześć lat. Wcześniej Puchalski pracował w Sądzie Rejonowym w Jarosławiu. W okresie od lipca 2016 r. do stycznia roku bieżącego był delegowany do pełnienia funkcji administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. 10 marca ub.r. został wicedyrektorem Departamentu Strategii i Funduszy.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej