Bp Tadeusz Pieronek to były sekretarz Konferencji Episkopatu Polski oraz były rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jego najnowszy wywiad w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" nosi wymowny tytuł "Smród faszyzmu nas kiedyś podusi". Dziennikarz "Rzeczpospolitej" Jacek Nizinkiewicz pyta go w nim o stanowisko Kościoła w sprawie neonazistowskich przypadków w Polsce.

W zeszłą sobotę TVN  24 ujawnił nagrania ze spotkania polskich neonazistów, którzy w nazistowskich mundurach i przy płonącej swastyce wnosili toasty za Adolfa Hitlera. Z kolei na organizowanym przez narodowców Marszu Niepodległości 11 listopada pojawiły się rasistowskie hasła: "Biała siła, Ku Klux Klan", "Sieg heil" czy "Europa będzie biała albo bezludna".

"Narodowcy są niebezpieczni. To, co wyznają, nie jest patriotyzmem"

Biskup podkreśla, że stanowisko Kościoła w tej sprawie jest "jednoznaczne". - Kościół potępia faszyzm, rasizm, nacjonalizm, komunizm i propagowanie wszelkich totalitaryzmów. Osobiście widzę, że o pewnych rzeczach się nie mówi, lekceważy się je, udając, że się nic nie dzieje. A w rzeczywistości dzieje się bardzo dużo.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej