- Kandydatur jest w sumie 11. Dokumenty kandydatów są weryfikowane przez sejmowe służby prawne - powiedział "Rzeczpospolitej" Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

Termin na zgłaszanie minie w czwartek. Ani Kancelaria Sejmu, ani Ministerstwo Sprawiedliwości nie chcą na razie ujawnić nazwisk sędziów, których kandydatury już wpłynęły.

„Wyborczej” udało się potwierdzić na razie dwa nazwiska: pierwsze to Dagmara Pawełczyk-Woicka, od niedawna prezes sądu okręgowego w Krakowie. Drugie to Teresa Kurcyusz-Furmanik z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Kim są kandydaci do KRS?

Pawełczyk-Woicka została prezesem 9 stycznia, zajęła miejsce sędzi Beaty Morawiec, którą minister Ziobro odwołał za rzekomo złe wyniki krakowskiego sądu. Sędzia Morawiec złożyła już w tej sprawie pozew przeciwko Ziobrze. Popiera ją większość sędziów z Krakowa. Jej następczyni jest koleżanką Ziobry ze studiów i bliską współpracowniczką wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka, jednego z głównych architektów zmian w sądownictwie. Przyjęcie przez nią funkcji prezesa było krytykowane przez Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia” (do którego należy). – Obowiązkiem sędziego jest przyjęcie funkcji prezesa sądu, jeżeli tylko dostrzega, że jest w stanie prawidłowo ją wykonywać – mówiła w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej