"Deklaracja wiary" z 2014 roku była wotum wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II. Pomysł wyszedł od Wandy Półtawskiej, lekarki i wieloletniej przyjaciółki Karola Wojtyły. Deklaracja mówi o pierwszeństwie prawa boskiego nad prawem ludzkim. Wyryto ją na dwóch kamiennych tablicach złożonych na Jasnej Górze.

Deklarację podpisało ponad trzy tysiące polskich lekarzy i studentów medycyny. Wśród nich jest nowy minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski, który we wtorek zastąpił na stanowisku Konstantego Radziwiłła. Zdjęcie z jego podpisem pod deklaracją opublikował we wtorek Paweł Zastrzeżyński, autor filmu i książki o Wandzie Półtawskiej. Nazwisko ministra można również znaleźć na listach sygnatariuszy dostępnych w sieci.

Święty i nietykalny dar Boga

Deklaracja wskazuje, jakie poglądy ma minister, który będzie odpowiadał za polską służbę zdrowia. Jego poprzednik Konstanty Radziwiłł - również lekarz - nie był jej sygnatariuszem. Swój podpis pod deklaracją złożył za to prof. Bogdan Chazan, który w jednym z warszawskich szpitali odmówił przeprowadzenia legalnej aborcji.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej