- W imię dobra Rzeczpospolitej musimy zatrzymać proces demontażu polskiej demokracji - ogłosił podczas specjalnej konferencji prasowej zwołanej w samo południe Ryszard Petru. Jak podkreślał, obecnie żadna z formacji proeuropejskich i prodemokratycznych nie ma szans na zwycięstwo, dlatego trzeba działać wspólnie.

Plan Petru - "kontrofertę dla programu Morawieckiego"

- Dzień przejęcia rządów nie może być dniem rozpoczęcia dyskusji programowej. Musimy być gotowi już dzisiaj. Przyszedł dzień na przygotowanie planu, pod którym będą mogły podpisać się wszystkie środowiska proeuropejskie i prodemokratyczne. Planu, który wybierze najlepsze rozwiązania z programów ugrupowań opozycyjnych. Wspólnego programu naprawy państwa - mówił Petru.

Wymienił interesujące postulaty z programów poszczególnych partii i zapewniał, że rozmawiał już z nimi, by wydelegowały swoich ekspertów. W pracach nad wspólnym programem Platformę ma reprezentować prof. Andrzej Rzońca. Według zapowiedzi Petru pierwsze debaty będą dotyczyły uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu o UE, ochrony zdrowia oraz "biedaemerytur".

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej