Jak podaje na swojej stronie internetowej TVP Info, o wznowieniu śledztwa przeciw Kapicy dowiedziały się „Wiadomości” TVP. Decyzję podjął prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, zaufany człowiek Zbigniewa Ziobry. Postępowanie dotyczy decyzji urzędników Ministerstwa Finansów z lat 2006–09 ws. rejestracji tysięcy automatów do gry, tzw. jednorękich bandytów. Prokurator prowadzący śledztwo chciał postawić zarzut niedopełnienia obowiązków ówczesnemu wiceministrowi, jednak umorzono śledztwo.

Cezary Gmyz z TVP Info: „Umorzenie śledztwa to skandal”

– Umorzenie śledztwa ws. afery hazardowej było skandalem – komentował w TVP Info Cezary Gmyz, po którego artykule w „Rzeczpospolitej” w 2009 r. wybuchła tzw. afera hazardowa.

Gmyz opisał wtedy ustalenia śledztwa CBA – na czele Biura stał wtedy wciąż Mariusz Kamiński. A także stenogramy nagrań rozmów szefa klubu parlamentarnego PO Zbigniewa Chlebowskiego z biznesmenem z branży hazardowej Ryszardem Sobiesiakiem oraz m.in. lobbysty Jana Koska i znajomych Chlebowskiego pośredniczących w umawianiu spotkań. Sobiesiak mówił, że w tej sprawie kontaktował się z ówczesnym ministrem sportu i turystyki Mirosławem Drzewieckim. Skończyło się to dymisjami w rządzie, a Chlebowski zniknął z polityki.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej