Film z wypowiedzią Kaczyńskiego opublikowała fundacja „Viva!”, która zajmuje się walką o poprawę losu zwierząt. Na nagraniu prezes PiS mówi o nowej ustawie o ochronie praw zwierząt, m.in. o zakazie hodowli zwierząt futerkowych.

– Bardzo często mówi się o normach europejskich, o europeizacji Polski. To jest właśnie droga do prawdziwej europeizacji. W Europie tego rodzaju praktyk się zakazuje, a często przenosi się firmy do Polski. To powinno być niedopuszczalne, my nie możemy być krajem drugiej kategorii i rzeczywiście musimy być prawdziwą Europą, i to jest krok w tym kierunku – mówi prezes PiS. – To kwestia można powiedzieć serca dla zwierząt, litości wobec zwierząt i to sądzę, że każdy porządny człowiek powinien coś takiego w sobie mieć – dodaje.

Czy to pomysł PR-owców PiS? Cezary Wyszyński, prezes fundacji Viva!, zapewnia, że nie. - Od lat chcieliśmy dotrzeć do Jarosława Kaczyńskiego w sprawie zwierząt i okazało się, że wystarczy skontaktować się przez sekretariat i szczegółowo przedstawić sprawę. Zostaliśmy zaproszeni już po dwóch tygodniach - relacjonuje.
Spot nagrywany był na Nowogrodzkiej, spotkanie z prezesem trwało 10 minut. - Widać było, że jest bardzo zajęty ale mówił, że zna nasz raport o przemyśle futrzarskim, dziękował za to, co robią organizacje na rzecz ochrony zwierząt. Mówił, że wierzy w to, że posłowie PiS zagłosują za nowelizacją, i że ma nadzieję na to, że część opozycji również wesprze projekt - dodaje.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej