Komitet Obrony Demokracji zaprosił do wspólnego świętowania „wszystkich ludzi, dla których Niepodległa Polska to dobro wspólne – niezależnie od pochodzenia, wyznania czy światopoglądu”. Obchody pod hasłem: „Niepodległa, Europejska” zaplanowano na godz. 12 na pl. Zamkowym w Warszawie, który w całości wypełnił się uczestnikami demonstracji. Przyszli z flagami Polski, Unii Europejskiej oraz KOD. Trzymali długą biało-czerwoną flagę przeciągniętą przez cały plac. Na początku Dorota Stalińska, której wtórował zgromadzony tłum, odśpiewała hymn Polski.

"Dumni z Polski i jej kulturowego dziedzictwa, otwarci i gotowi do niesienia pomocy bliźnim wszystkich kultur, odporni na medialną propagandę, wiemy, dlaczego ten dzień powinien jednoczyć wszystkich Polaków. Nie dajmy się podzielić! Wolni, Niepodlegli, Europejscy” – apelowali organizatorzy.

Na pl. Zamkowym rozdawano okolicznościowe gazety "Obywatel", a zgromadzeni przynieśli transparenty: „Manifestuję, machając flagą, nie racą. Polska silna patriotyzmem”, „Nacjonalizm bierze się z nienawiści. Patriotyzm bierze się z miłości”. Wiele jest też takich z cytatami z listu Piotra Szczęsnego – „A ja wolność kocham ponad wszystko”. Skandowali też „Wolność, równość, demokracja” czy „Europejska niepodległa”

Pozosta這 83% tekstu
Artyku dost瘼ny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypr鏏uj cyfrow Wyborcz

Nieograniczony dost瘼 do serwis闚 informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazyn闚 Wyborczej