Koleżanka podała adres kliniki? Kierowca przewiózł kobietę na zabieg? – prokuratorzy powinni walczyć przed sądami, by ukarać ich trzema latami więzienia. Prokuratura Krajowa przesłała regionalnym prokuratorom opinię, która podpowiada, jak to zrobić.

Pomysł podrzuciło stowarzyszenie Ordo Iuris, a oparło się na interpretacji artykułu pozwalającego na ściganie pomocnictwa i podżegania do aborcji. Ordo Iuris chce, aby z tego paragrafu ścigano za turystykę aborcyjną. Pod wytycznymi Prokuratury Krajowej, do których dotarła „Wyborcza”, podpisał się prokurator Jarosław Duś, dyrektor biura prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego.

Chodzi o to, by zastraszyć

– Nie wiem, jak to możliwe, że opinia prywatnego podmiotu bez żadnego trybu staje się stanowiskiem podmiotu publicznego. To anomalia – ocenia prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego. Przypomina, że siła pism płynących z prokuratorskiej centrali jest wielka. – Obowiązuje tam zasada hierarchiczności i zależności służbowej. Dlatego pomysły Ordo Iuris stają się w pewnym sensie poleceniem służbowym. Bo jak to inaczej rozumieć? – pyta Matczak.

Pozostało 81% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej