Do powołania doszło na podstawie nowych przepisów ustawy o ustroju sądów powszechnych, które od połowy sierpnia pozwalają ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze arbitralnie powoływać i odwoływać prezesów i wiceprezesów. Przygotowali ją posłowie PiS, a prezydent Andrzej Duda jej nie zawetował (choć zrobił to z ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa).

Informacji o powołaniu nowej prezes nie ma na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Można ją za to znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej sosnowieckiego sądu – pojawiła się tam 2 listopada. Wiceminister Łukasz Piebiak ujawnił „Wyborczej", że do powołania doszło 1 listopada, a pani sędzia „ma wieloletnie doświadczenie orzecznicze i administracyjne”.

Z naszych informacji wynika, że do powołania Małgorzaty Hencel-Święczkowskiej doszło zaraz po wygaśnięciu kadencji poprzedniego prezesa (stało się to 31 października). Chodziło o to, aby Hencel-Święczkowskiej nie stawiano zarzutu, że obejmuje funkcję po kimś, komu przerwano kadencję.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej