E(x)plory to jeden z najważniejszych konkursów naukowych w Polsce. Mogą w nim startować młodzi naukowcy w wieku od 13 do 20 lat, którzy tworzą i rozwijają własne innowacyjne projekty. To oznacza, że na równi konkurują ze sobą gimnazjaliści i początkujący studenci.

W tym roku zgłoszono do konkursu ponad 200 projektów, do finału w Gdyni dotarły 33.

Tegorocznymi zwycięzcami zostali Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz – uczniowie z Ostrowa Wielkopolskiego zajęli też pierwsze miejsce w internetowym plebiscycie „Innowator jutra”. Otrzymali stypendium naukowe w wysokości 10 tys. zł i pojadą reprezentować Polskę w światowym konkursie Intel ISEF w USA.

Ich praca „Microwave Resonant Cavity Thruster (MRCT), silnik mikrofalowy” polegała na zbudowaniu silnika mikrofalowego podobnego do silnika EmDrive autorstwa Rogera Shawyera. Jest to innowacyjny silnik, który może działać w próżni. Zasilany jest wyłącznie energią elektryczną. Głównym elementem silnika jest wnęka rezonansowa o kształcie ściętego stożka wykonanego z blachy aluminiowej, do którego są doprowadzane mikrofale. Silnik będzie wytwarzał ciąg rzędu kilkuset miliniutonów (mN), co na Ziemi nie jest znaczącą wartością, jednak w przestrzeni kosmicznej może być z powodzeniem wykorzystywane do korygowania toru ruchu satelitów. Opiekunem naukowym zwycięzców jest dr Paweł Sobczak.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej