W październiku CBOS zbadał, jak oceniamy działalność prezydenta Andrzeja Dudy, parlamentu oraz mediów publicznych i prywatnych. Nastawienie do mediów ostatnio pracownia sprawdzała w kwietniu. Jak wynika z badania, od tego czasu ocena mediów przez Polaków zmieniła się nieznacznie.

Obecnie dobrze o TVN wypowiada się 65 proc. badanych (negatywnie – 18 proc., nie ma zdania – 17 proc.). Nieco lepiej postrzegany jest Polsat, który pozytywnie ocenia 70 proc. ankietowanych (źle – 12 proc., nie ma zdania – 18 proc.). Większe zmiany widać na przestrzeni lat. Jeszcze w 2014 r. dobre noty TVN-owi wystawiało 80 proc. Polaków, zaś stacji Polsat – 79 proc.

Na przestrzeni lat TVP i Polskie Radio tracą

Więcej straciła jednak przejęta przez PiS TVP. Przegłosowana pospiesznie niedługo po wyborach ustawa medialna umożliwiła czystkę w mediach publicznych. Na jej podstawie wymieniono władze w TVP i Polskim Radiu, a w konsekwencji pozbyto się również niewygodnych dziennikarzy. Międzynarodowe organizacje broniące demokracji wprost mówią o upolitycznieniu mediów państwowych. „Wiadomości” TVP amerykańska organizacja Freedom House nazwała rzecznikiem rządu PiS „wychwalającym jego codzienne sukcesy w kraju i za granicą”.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej