Liderem rankingu zaufania do polityków Andrzej Duda jest od miesięcy. Wakacje okazały się jednak dla urzędującego prezydenta wyjątkowo korzystne, bo spośród polityków odnotował on największy wzrost – obecnie ufa mu aż 71 proc. badanych. Tym samym prezydent uzyskał wynik lepszy aż o 11 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. To jego najlepszy wynik od początku objęcia urzędu.

Pod koniec ubiegłego miesiąca – po wielotysięcznych protestach w obronie sądów – prezydent zawetował dwie spośród trzech PiS-owskich ustaw: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział też, że w ciągu dwóch miesięcy przygotuje własne rozwiązania.

Na drugim miejscu znalazła się premier Beata Szydło, której ufa 56 proc. badanych (poprzednio – 55 proc.), na trzecim – Paweł Kukiz z poparciem na poziomie 51 proc. (bez zmian). Dobre notowania na tle innych polityków uzyskali również: Mateusz Morawiecki (43 proc.) czy Elżbieta Rafalska (37 proc.). W przypadku Zbigniewa Ziobry poziom zaufania (42 proc.) jest niemal taki sam co nieufności (40 proc.).

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej