PROF. JAROSŁAW PŁUCIENNIK, Łódź

W dzień pod Sejmem w Warszawie, wieczorami – pod Sądem Okręgowym w Łodzi. Prof. Jarosław Płuciennik to twarz łódzkich protestów. Codziennie rozsyła informacje o kolejnych spotkaniach, a potem prowadzi je, zawsze zaczynając od preambuły konstytucji.

Prof. Jarosław Płuciennik do ubiegłego roku był prorektorem programów i jakości kształcenia Uniwersytetu Łódzkiego. W działalność Komitetu Obrony Demokracji zaangażował się w grudniu 2015 roku. Stał się jednym z filarów walki o referendum w sprawie likwidacji gimnazjów. Teraz walczy o niezależność Sądu Najwyższego.

Uprawia dziennikarstwo obywatelskie. Nagrywa „Espresso Nowiny”, które możemy oglądać na YouTubie. Przygotował już 57 filmików. A w nich relacje z demonstracji, komentarze do sytuacji bieżącej, a nawet są odcinki motywujące do działania.

– Mamy zamach stanu. Trwa próba obalenia ustroju. Gwałt na ciele Rzeczypospolitej, który dotyka naszych praw i wolności. Nie wyobrażam sobie, by przejść obojętnie – tak Jarosław Płuciennik odpowiada na pytanie o to, dlaczego protestuje.

Pozostało 88% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej