Kukizowcy od zeszłego tygodnia próbują prowadzić własną politykę wobec ustaw PiS o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych oraz wobec projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

W poniedziałek nie przyszli na spotkanie klubów i kół opozycyjnych, nie było ich też na debacie z sędziami i prawnikami w Sejmie. W tym czasie Paweł Kukiz wrzucił na Facebooka swoje zdjęcie pod krawatem. Zadowolony stoi obok prezydenta Andrzeja Dudy.

„Zgadzamy się z Panem Prezydentem co do tego, że polskie sądownictwo wymaga gruntownych reform i głębokich zmian kadrowych” – pisze Kukiz.

Kukizowcy, podobnie jak pozostałe kluby opozycji, wyjęli karty do głosowania, kiedy PiS uchwalał ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych.

– Chcieliśmy zwrócić uwagę prezydenta na nasze postulaty dotyczące zmian w wymiarze sprawiedliwości – mówi „Wyborczej” Agnieszka Ścigaj, posłanka Kukiz`15. Dodaje, że Paweł Kukiz poprosił prezydenta Dudę o zawetowanie ustaw dotyczących sądownictwa, które Sejm uchwalił w ubiegłym tygodniu. – Skoro nie słucha nas większość parlamentarna, szukamy zrozumienia u prezydenta – dodaje Ścigaj.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej