Przez lata BAS przygotowywało analizy prawne oraz opinie historyczne i ekonomiczne. Wedle założeń instytucja miała służyć apolityczną, ponadpartyjną pomocą ekspercką dla wszystkich posłów.

Kogo PiS widzi w Biurze Analiz Sejmowych

Po wygranej PiS, jeszcze w grudniu 2015 r., na stanowisko dyrektora BAS mianowano prof. Michała Warcińskiego. To jeden z prawników, który uznał, że słynna nocna nominacja członków Trybunału Konstytucyjnego przez prezydenta Andrzeja Dudę była zgodna z konstytucją. Obecnie Warciński sam jest członkiem TK. W czasie, kiedy kierował BAS, na szefa zespołu ds. legislacji mianował prof. Jarosława Wyrembaka – członka PiS, sędziego Trybunału Stanu rekomendowanego przez PiS.

O stanowiskach w BAS decyduje m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) z Krakowa. Dziś szefem BAS jest prof. Wojciech Arndt – były przewodniczący zarządu fundacji Ius et Lex, członek komitetu honorowego prezydenta Andrzeja Dudy i prelegent pisowskiego kongresu Polska Wielki Projekt. Przez lata Arndt był związany ze środowiskiem PiS w Krakowie – głównie z europosłem prof. Ryszardem Legutką.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej