Tymiński, pełniący służbę w BOR od 1996 r., do tej pory był zastępcą szefa Pionu Działań Ochronnych. W ubiegłym roku zaś jako zastępca dowódcy operacji zajmował się ochroną wizyty papieża Franciszka podczas Światowych dni Młodzieży oraz zabezpieczeniem szczytu NATO w Warszawie. Jak podaje w komunikacie BOR, płk Tymiński jest ekspertem związanym z ochroną najważniejszych osób w państwie, jak również „delegacji państw obcych przebywających na terytorium RP”.

W środę przejął obowiązki po płk. Tomaszku Kędzierskim, który podał się do dymisji w związku z awanturą, jaka wybuchła 14 czerwca, gdy w siedzibie BOR trwało doroczne święto formacji. Kędzierski służył w niej od 1998 r.

Była to ostatnia uroczystość BOR pod tą nazwą, bo obecny rząd likwiduje je po 40 latach istnienia w obecnym kształcie i przekształca w Państwową Służbę Ochrony. W związku z tymi zmianami szefostwo w Biurze objął niedawno inspektor Tomasz Miłkowski, policjant, którego zadaniem jest likwidacja BOR i przekształcenie go w nową służbę.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej