– Jesteśmy przekonani, że badania WAT zostały w sposób instrumentalny wykorzystane, aby w sposób nieprawdziwy udowadniać kłamliwe tezy Antoniego Macierewicza. Dlatego po dokładnej analizie tego, co zobaczyliśmy, i tego, co zostało zaprezentowane 10 kwietnia przez podkomisję, zdecydowaliśmy złożyć do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa przez podkomisję smoleńską - powiedział na konferencji prasowej Marcin Kierwiński, poseł Platformy.

Zawiadomienie ma trafić do prokuratury jeszcze we wtorek.

Grupa posłów PO rozmawiała w poniedziałek z ekspertami WAT i zapoznała się z analizami, które przygotowali oni na zlecenie podkomisji smoleńskiej. W ocenie polityków PO tezy podkomisji nie mają oparcia w badaniach WAT. Ich zdaniem zostały one zmanipulowane.

Podkomisja: Wybuchła bomba

Podkomisja powołana w marcu 2016 r. przez szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza chce udowodnić, że prezydencki tupolew po utracie skrzydła mógł lecieć dalej. Próbuje bowiem przepchnąć swoją hipotezę, że w Smoleńsku doszło do zamachu przy użyciu bomby termobarycznej.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej