Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zarabia (dane za listopad 2016 r.) 26 175 zł brutto. Do tego ma 2,7 tys. zł ryczałtu mieszkaniowego. Nieco mniejsze (o ok. 1 tys. zł) wynagrodzenia mają jego zastępcy: Robert Hernand, Krzysztof Sierak, Waldemar Puławski i Agata Gałuszka-Górska.

Więcej niż Święczkowski – 29 150 zł – pobiera Marek Pasionek, szef zespołu zajmującego się śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej (różnica wynika z tego, że Pasionek ma najdłuższy staż pracy).

Prokuratura Krajowa: Reaktywacja

Prokuraturę Krajową reaktywował w 2015 r. Zbigniew Ziobro – tuż po objęciu funkcji ministra sprawiedliwości i zlikwidowaniu niezależnego od rządu urzędu prokuratora generalnego. Ziobro jest teraz ministrem i prokuratorem generalnym w jednej osobie.

Na czele Prokuratury Krajowej stanął Święczkowski, jeden z najbliższych współpracowników Ziobry, szef ABW w latach 2006-07. Za rządów PO-PSL Święczkowski nie pracował i pobierał wysoką (13 tys. zł) emeryturę, którą miał dzięki Ziobrze. Bo jesienią 2007 r., kiedy było już wiadomo, że PiS przegrał wybory, Ziobro przywrócił go do Prokuratury Krajowej rozwiązanej później przez PO.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej