Człowiekiem Roku „Gazety Wyborczej” został Frans Timmermans, holenderski polityk i dyplomata, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Jak mówił pierwszy wicenaczelny „Wyborczej” Jarosław Kurski, „przyjaciel Polski, orędownik polskiej demokracji”. Laudację wygłosił były premier Włodzimierz Cimoszewicz.

Cimoszewicz: Po 2014 roku przyszedł rok 2015

– Wspominam przy tej okazji wydarzenia sprzed blisko trzech lat. 2,5 roku temu, w listopadzie 2014 r., pan Frans Timmermans został członkiem Komisji Europejskiej. A parę miesięcy wcześniej w Warszawie celebrowaliśmy 25. rocznicę ważnych wyborów z 1989 r. Nie zawsze obchodzi się rocznicę wyborów. Te były wyjątkowe, otworzyły drogę do demokratyzacji państwa, do reformy gospodarczej.

Miały wpływ na to, co działo się w naszym otoczeniu, przyczyniły się do historycznego wydarzenia, jakim był rozpad powojennego podziału Europy na dwie części podzielone żelazną kurtyną. Wtedy do naszego kraju przyjechało wielu przywódców światowych i chwalili polskie sukcesy. Nie były to czysto kurtuazyjne pochwały, zapracowaliśmy na to.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej