Tytuł 'Człowieka Roku Gazety Wyborczej" przyznawany jest przez naszą redakcję wybitnym postaciom świata polityki i kultury od 1999 r. Gazeta - jak mówi Adam Michnik, redaktor naczelny "Wyborczej" i jeden z pomysłodawców nagrody - dostrzega i honoruje osoby pracujące dla rozwoju demokracji, promujące tolerancję, działające na rzecz społeczeństw otwartych, wspierające walkę o respektowanie praw człowieka.

W tym roku wyróżnienie odbierze Frans Timmermans. To holenderski polityk i dyplomata, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. lepszej regulacji, rządów prawa i Karty Praw Podstawowych. Wręczeniu nagrody towarzyszyć będzie laudacja, którą wygłosi były premier Włodzimierz Cimoszewicz.

Zobacz: Frans Timmermans - człowiek, który domaga się od polskiego rządu przestrzegania konstytucji, traktatów i zasad praworządności

Uroczystości poprzedzi panel dyskusyjny pt. "Nadzieja dla Europy". W dyskusji wezmą udział: profesor z SWPS i były korespondent prasy niemieckiej w Polsce Klaus Bachmann, francuska publicystka i była redaktor naczelna "Le Monde" Sylvie Kauffmann oraz bułgarski politolog, szef Centrum Strategii Liberalnych w Sofii Iwan Krastew. Rozmowa rozpocznie się o godz. 17:30, a prowadzi ją Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej".

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej